Понеділок, 2024-12-23, 5:02 PM
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Друзі сайту

Забузька ЗШ І-ІІІ ступенів

Історія школи

     


Короткий нарис історії створення і розвитку

         Шкільна освіта з її традиційно класно-урочною системою навчання та професійно підготовленими і призначеними вчителями в селі Забужжі розпочинається з кінця XIX століття.

         Історія її становлення і подальшого розвитку тісно пов'язується із розвитком шкільництва в місті Сокалі, адже поселення Забужжя в ті часи і до кінця 1939 року входило до складу міста і підпорядковувалося міській адміністрації. В одному з історичних нарисів читаємо, що «у 1890 році в Сокалі працюють дві чотирикласні школи, одна семикласна, вчительська семінарія і одна двокласна школа в передмісті Забужжя».

         Великою радістю для жителів Сокаля і Забужжя був дозвіл австрійського імператора на відкриття гімназії в м. Сокалі, яка 6 вересня 1906 року урочисто прийняла учнів.  Навчання розпочалося в приміщенні двокласної народної школи на Забужжі, тому що на день відкриття гімназія свого власного приміщення ще не мала.

        Приміщення школи стояло в центрі поселення і, як згадує колишній випускник гімназії Йосип Канюк, «це був поверховий, мурований, критий дахівкою будинок двокласної народної школи на Забужжі. На першому поверсі будинку були дві великі шкільні зали і канцелярія, у партері – помешкання директора. Будівля стояла на віддалі 20 хвилин ходи від центра міста. Дорога до школи вела через міст і широку оболонь над Бугом. Для народної школи гміна на той час збудувала нову споруду».

         Навчалися гімназисти в Забузькій школі до 1910 року, а з 1911 року перейшли навчатися у власне новозбудоване приміщення, яке стало окрасою центральної вулиці міста Соколя та існує до сьогодні.

         В 1914 році Забузька народна школа стає чотирикласною. В ній на початковому етапі працює четверо чоловік. Двоє із них – Мячислав Натовський (виконував обов'язки завідувача школою) та Іван Гриньків були професійними вчителями.

         В роки Другої світової війни та перші повоєнні роки навчання дітей проводиться нерегулярно.

         В 1951 році на основі договору між урядами СРСР і ПНР про обмін територіями, значна частина прибузького краю перейшла до складу УРСР. Тут було створено новий Забузький район із адміністративним центром Белз в складі Львівської області. Село Забужжя входило до складу даного району. В 1958 році, внаслідок реорганізації та укрупнення районів, Забужжя повертається до свого давнього повіту – Сокальського району.

        З другого півріччя 1952 року в селі відкривається неповна середня школа із семирічним навчанням. Першим директором цієї школи було призначено Мушту Миколу Яковича. В 1954 році в с. Забужжя було збудовано новий навчальний корпус і школа переходить на десятирічне навчання, тобто одержує статус повної середньої школи. Першим директором Забузької середньої школи призначається Віталій Шуха, історик за фахом, а основні навчальні предмети викладали: Мушта М.Я. – українську мову та літературу, Кущова-Русин Н.П. і Свідерська Л.В. – російську мову та літературу, Збрицька-Теренко Г.Я. – англійську мову, Салашнікова А.І. – математику, Меланик В.Д. – географію, Яремко Р.М. – фізику, Крицький В.К. – трудове навчання, Шклянка М.Я. – фізкультуру.

         Перший випуск в Забузькій школі відбувся в 1957 році.Тоді 24 учні одержали атестат зрілості про закінчення повного курсу навчання за середню школу.

         Півстоліття минуло з того часу , як працює школа. За цей період змінилось значно число вчителів та керівників навчального закладу. Із стін школи вийшли та одержали атестат про повну середню школу близько трьох тисяч випускників, більше ста із них були нагороджені золотими і срібними медалями. Майже всі медалісти та третина випускників школи продовжили своє навчання у вищих навчальних закладах України і після успішного закінчення працюють в різних галузях народного господарства України.

Історія школи продовжується …